Pár szó a körömlakkról

Már a szaga is érdekes. Ezt az alkoholoknak, oldószereknek, gyantának, műanyagoknak köszönheti. A benne lévő oldószerek illékony vegyületek, olyanok, amiket a háztartásban fellelhető festékek is tartalmaznak. A köröm színezése komoly előélettel rendelkezik, a mai körömlakkot az autóiparnak köszönhetjük

Az autók karosszériájához használt magas fényű festék újszerű használatának ötlete a francia sminkmester, Minchelle Manard fejében fogant meg. A körömlakk használatának legelején a köröm lakkozását az öncsonkítás egyik formájának tartották a pszichológusok.

A mai napig tartja magát az a nézet, hogy egy ízléssel rendelkező nő körömlakkjának színe azonos a rúzsának színével. Ezt a nézetet - többek között - az egyik legszebb nőnek köszönhetjük, Marilyn Mondroe-nak. 

Ettől függetlenül a körömlakk millió színe olyan hatással van akár egy felnőtt nőre is, mint annak idején a fiúkra a sokszínű üveggolyóknak - nem lehet neki ellenállni. Mivel korábban nagy körömlakk gyűjtő (is) voltam, nem nagyon értettem, mi értelme van a színtelen, vagy a túlságosan pasztell színű körömlakknak, mely a hatvanas években lett nagy divat.

és ami számos körömlakkban van

A leggyakrabban használt vegyi anyagok, amik a körömlakkban vannak, a formaldehid, a toluol, és a dibutil-ftalát. Már a nevük is rémséges, de egyetértek a most felszisszenőkkel: a dohányzás vagy a stressz sokkal károsabb az egészségre. Mégis, érdemes azon elgondolkozni, hogy kell-e nekünk, lányunknak a csodás köröm a hétköznapokban, állandóan. 

Gyilkolja körmünket, mert nem szellőzik alatta. Nem utolsó sorban pedig eltakar olyan tüneteket, amik akár egy egész testet érintő orvosi diagnózishoz fontosak lennének. És a lepattogó körömlakk darabkák sem túl egészségesek a szendvicsben...

flatátok olyan szerves vegyületek, melyek hosszú párolgással szabadulnak fel bizonyos anyagokból. Ezt az anyagot használják a PVC lágyításához, megtalálható a szalagparkettában, lambériában, és más műanyag cikkekben. 

Bár sok esetben nem értek egyet az Uniós döntésekkel, mégis azt kell mondjam, örülök, hogy korlátozták a flatátok használatát - mert a gyerekekre bizonyítottan egészségkárosító hatása van. Korai pubertást okoznak, korlátozzák a szaporodási képességet, sőt, aki flatátokkal dolgozik, akár sterillé is válhat. Természetesen a flatátok rákkeltő anyagok. 

A toluol közel áll a benzolhoz kémiailag - a benzol méreg - így tulajdonságai is hasonlóak. Néhány műanyagot old, így nem mindegy, hogy miben tároljuk. 

Az agyat és az idegrendszert károsítja, közvetlenül belélegezve közepesen mérgező, hallucinációt okozhat. A formaldehid nagyon reakcióképes, 2004-ben felvették a rákkeltő anyagok listájára. A bőrön át is bejut a szervezetbe.

Még szerencse, hogy vannak olyan körömlakkok, melyekben ezek az anyagok nem találhatók meg. Ám az szinte bizonyos, hogy kamaszlányunk zsebpénzéből nem a drága, egészségesebb verzió kerül kifizetésre. Ők színre mennek, mint a méhecskék...